13.10.2022

Największe na świecie wycieki danych i ataki hakerskie

W serwisie założonym przez Davida McCandlessa, autora dwóch bestsellerowych książek o infografikach znaleźć można mnóstwo wizualizacji danych. Wszystkie są oparte na realnych liczbach: stale aktualizowanych i poprawianych. Wizualizacja danych jest w formie interaktywnej a dane są świetnie zaprezentowane.

Polecamy odwiedzenie strony a zwłaszcza części o największych na świecie wyciekach danych i atakach hakerskich. Na wizualizacji pięknie widać dynamikę zmian na przestrzeni ostatnich 18 lat.

Oglądając te piękne wizualizacje warto pamiętać, że za ponad 80% z tych zdarzeń odpowiada błąd ludzki. Pomimo gwałtownego rozwoju technologii ochrony przed cyberzagrożeniami widać, że jest coraz gorzej. Wniosek? Technologia nigdy (a na pewno nie w najbliższych latach) nie będzie w stanie zapowiedź błędom, które popełnia człowiek, ponieważ to on jest cele i głównym wektorem ataku. Na szczęście mamy na to rozwiązanie.

Wizualizację znaleźć można na stronach: https://www.informationisbeautiful.net/visualizations/worlds-biggest-data-breaches-hacks/